Nasze usługi
Periodontologia
Periodontologia - zapobieganie i leczenie chorób przyzębia.

Podstawową przyczyną stanów zapalnych dziąseł i innych tkanek utrzymujących ząb w kości jest kamień nazębny, a przede wszystkim bakterie i ich toksyny zawarte w nim. Kamień może odkładać się nad i poddziąsłowo, szczególnie na zębach w odcinku przednim żuchwy. Pierwszym objawem stanu zapalnego dziąseł jest krwawienie (np. w trakcie szczotkowania zębów). Następnie dołącza się zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i nieświeży zapach z ust. Często zauważany jest wyciek treści ropnej z przestrzeni zawartej między zębem a dziąsłem. Z biegiem czasu trwania stanu chorobowego dochodzi do zaniku kości wokół korzenia zęba i jego rozchwiania. W końcowym etapie choroby dochodzi do utraty zębów.
Stany chorobowe przyzębia traktowane są jako ogniska chorobowe mające negatywny wpływ na cały organizm człowieka.
W szczególności zwiększają ryzyko wystąpienia takich patologii jak:
- zapalenie stawów,
- zapalenie płuc,
- miażdżyca naczyń krwionośnych,
- choroby serca,
- udar mózgu,
- przedwczesny poród.
W przypadku stwierdzenia takich objawów jak krwawienie, obrzęk, zaczerwienienie dziąseł, a przede wszystkim rozchwianie zębów należy wykonać przeglądowe zdjęcie RTG (pantomogram). Badanie to pomoże określić stopień zaniku kości i zaawansowanie choroby.
W pierwszym etapie leczenia należy zlikwidować ostry stan zapalny. Osiąga się to dzięki przeprowadzeniu zabiegów higienizacyjnych (skaling-usunięcie kamienia nazębnego) W niektórych przypadkach stosuje się również farmakoterapie miejscową i ogólną (antybiotyki)
Zaawansowane stany chorobowe wymagają wdrożenia chirurgicznego. Przeprowadza się zabiegi mające na celu usunięcie patologicznej tkanki zapalnej (ziarniny)połączone z oczyszczeniem korzeni zębów. Do zabiegów tych zalicza się kiretaż otwarty, kiretaż zamknięty,operacje płatową.
W celu odtworzenia zanikłej kości przeprowadza się zabiegi z zakresu sterowanej regeneracji kości (augmentacji). Poprawę stabilizacji rozchwianych zębów uzyskuje się dzięki zakładaniu szyn nazębnych.Szyny nazębne zapobiegają również przesuwaniu i wychylaniu się zębów.
Podstawowym kluczem do zatrzymania choroby jest przede wszystkim współpraca z lekarzem prowadzącym. Należy uświadomić sobie do czego mogą doprowadzić choroby przyzębia i chcieć temu zaradzić. Można to osiągnąć dzięki stosowaniu się do zaleceń stomatologa, przestrzeganiu higieny jamy ustnej i regularnemu zgłaszaniu na wizyty kontrolne, a w razie potrzeby usuwać kamień nawet kilka razy w roku.