Tel. 606 117 645, 77 481 82 16, ul. Jana Pawła II 3, gabinet@dentystakedzierzyn.pl

Częste pytania


PROFILAKTYKA


Pytanie: Jak powstaje kamień nazębny ?
Odpowiedź: Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna , która tworzy się najczęściej w okolicy przydziąsłowej zębów.

Kamień jest przyczyną:
 • nieświeżego oddechu;
 • stanów zapalnych dziąseł objawiających się zaczerwienieniem i krwawieniem;
 • paradontozy objawiającej się rozchwianiem zębów.

Pytanie: Jak często należy przeprowadzać zabieg usunięcia kamienia nazębnego ?
Odpowiedź: Zazwyczaj raz na pół roku. W przypadku pacjentów z chorobami dziąseł i przyzębia zabieg ten powinni być przeprowadzany częściej.

Pytanie: Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia i osadów nazębnych ?
Odpowiedź: Skuteczną metodą zapobiegania tworzeniu się złogów nazębnych jest prawidłowa higiena jamy ustnej, a więc regularne i dokładne mycie zębów (3 razy dziennie przez 2 minuty), stosowanie nici dentystycznej i płukanek. Duże znaczenie ma również dieta. Wskazane jest ograniczenie picia kawy, czarnej herbaty oraz rezygnacja z palenia tytoniu.

Do zabiegów profilaktycznych (higienizacyjnych) zalicza się:
 • skaling - usunięcie kamienia nazębnego za pomocą skalara ultradźwiękowego
 • piaskowanie - usunięcie z powierzchni zębów ciemnych osadów przy użyciu piaskarki
 • polishing - polerowanie zębów pastami z zawartością fluoru lub hydroksyapatytu

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA


Pytanie: Co to jest próchnica ?
Odpowiedź: Próchnica to najczęstsza choroba twardych tkanek zęba wywołana przez bakterie obecne w jamie ustnej . objawia się najczęściej ciemną plamą , a w późniejszym etapie zaawansowania ubytkiem tkanek zęba.

Pytanie: Jak się leczy próchnice ?
Odpowiedź: Leczenie polega na usunięciu zmienionych chorobowo twardych tkanek zęba i uzupełnieniu ich materiałem wypełnieniowym (założenie plomby) . W naszej praktyce do wypełnień zębów używamy materiałów najwyższej jakości renomowanych firm z USA (3M), Japonii (GC) , Szwajcarii (Vivadent).

Pytanie: Dlaczego należy leczyć zęby objęte próchnicą ?
Odpowiedź: Jeżeli ząb objęty próchnica nie będzie w odpowiednim czasie wyleczony , to ubytek próchnicowy powiększy się . Doprowadzi to do infekcji bakteryjnej nerwu ( miazgi ) zlokalizowanego w centralnej części zęba , czego skutkiem będą silne dolegliwości bólowe. W takim przypadku konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego (endodontycznego) . Nieleczona próchnica jest najczęstszą przyczyną utraty zębów .

Pytanie: Czy we wcześniej leczonym zębie może pojawić się ubytek próchnicowy ?
Odpowiedź: Tak, wypełnienie ubytku próchnicowego nie chroni zęba przed rozwojem próchnicy na innych powierzchniach zęba.

W zapobieganiu próchnicy bardzo ważną rolę odgrywa:
 • prawidłowa higiena jamy ustnej,
 • ograniczenie spożywania cukrów,
 • regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym (1 raz n 6 miesięcy).

Pytanie: Czy warto leczyć zęby mleczne u dzieci skro i tak wypadną ?
Odpowiedź: Zdecydowanie tak. Zdrowe zęby mleczne warunkują prawidłowy wzrost kości szczęki i żuchwy, pozwalają uniknąć chorób zębów stałych i wad zgryzu. Aczkolwiek czy ząb nadaje się do leczenia zachowawczego zależy od stopnia jego zniszczenia i wieku dziecka.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA


Pytanie: Jak należy postępować po zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy ustnej ?
Odpowiedź:

 • Nie wskazane jest spożywanie pokarmów do momentu ustąpienia objawów znieczulenia.
 • W dniu zabiegu i 2-3 dni po nim należy unikać gorących posiłków i napojów. Wysoka temperatura pokarmu może nasilić lub spowodować wystąpienie obrzęku.
 • Należy stosować zimne okłady.
 • Przez okres 3 dni po zabiegu zaleca się dietę półpłynną.
 • W przypadku wystąpienia bólu i obrzęku pozabiegowego należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować zalecone leki.
 • Okolica po zabiegu chirurgicznym np. wszczepieniu implantu , usunięciu zęba zatrzymanego lub torbieli bezwzględnie musi być utrzymywane w czystości . W pierwszych dniach po zabiegu nie należy jednak oczyszczać jej szczoteczką . Zalecane jest stosowanie płukanek antyseptycznych (Eludril , Corsodyl Kernosan) przez 10 -14 dni.

IMPLANTOLOGIA


Pytanie: Jak postępować po zabiegu wszczepienia implantów ?
Odpowiedź:

 • Bezpośrednio po zabiegu należy stosować zimne okłady.
 • Przez okres 3 dni unikać gorących posiłków i napojów. stosować dietę półpłynną .
 • Nie nagryzać w okolicy implantu.
 • Okolicę rany pozabiegowej przepłukiwać zaleconą płukanką antyseptyczną po każdym posiłku. pozostałe zęby należy szczotkować.
 • Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować zalecone leki stawiać się na wyznaczone wizyty kontrolne .

Pytanie: Czy wszczepienie implantu jest bolesne ?
Odpowiedź: Wszczepienie implantu nie jest zabiegiem bolesnym. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, podobnie jak leczenie czy usunięcie zęba.

Pytanie: Czy po wszczepieniu implantu będę odczuwać ból ?
Odpowiedź: U niewielkiej grupy pacjentów mogą wystąpić takie dolegliwości jak:

 • mierne odczucia bólowe,
 • obrzęk.

Dolegliwości te jednak szybko ustępują. Ważne jest aby bezpośrednio po zabiegu stosować zimne okłady. Środki przeciwbólowe używa się sporadycznie.

Pytanie: Czy implanty są sprawdzoną metodą leczenia?
Odpowiedź: Implantologia jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Leczenie z zastosowaniem implantów jest stosowane już od przeszło 40 lat. Długoterminowe badania dowodzą, że 97-99% (w zależności od źródeł) wszczepionych implantów w bardzo dobrym stopniu spełnia swoją funkcję przez długie lata. Jednak na sukces leczenia składa się wiele czynników, między innymi:

 • sprawdzony system implantologiczny,
 • prawidłowe zdiagnozowanie i zakwalifikowanie pacjenta do leczenia,
 • idealna higiena jamy ustnej,
 • doświadczenie lekarza.

W implant Dent wykorzystujemy tę metodę leczenia od 2006 roku z bardzo dobrym wynikiem.

Pytanie: Jak przygotować się do wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Odpowiedź:

 • przed wizytą należy dokładnie wyszczotkować zęby,
 • pacjenci chorzy na cukrzycę ,epilepsje,schorzenia układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, przebyty zawał, wszczepione steny i zaburzenia krzepnięcia krwi powinni znać nazwy przyjmowanych leków,
 • nie należy samemu odstawiać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

PROTETYKA


Pytanie: Kiedy należy wykonać koronę na zęba ?
Odpowiedź: Wskazaniem do wykonania korony jest duże zniszczenie tkanek zęba na skutek próchnicy, starcia bądź leczenia kanałowego, jak również celem poprawy estetyki zęba.

Pytanie: Jak trwała jest korona lub most?
Odpowiedź: Korony i mosty to uzupełnienia protetyczne, które sprawdzone są od lat. Po dziesięciu latach od zacementowaniu korony czy mostu rozwiązania te dalej funkcjonują prawidłowo bez konieczności wymiany.

Pytanie: Z jakiego materiału wykonywane są korony i mosty ?
Odpowiedź: Podstawowym materiałem z którego wykonuje się korony i mosty to porcelana. Aby wzmocnić jej strukturę napala się ja na metal. Obecnie istnieje możliwość wykonywania koron pełnoceramicznych w znacznym stopniu poprawiającym estetykę.

Pytanie: Czy korona będzie odróżniała się od innych zębów?
Odpowiedź: Indywidualny dobór koloru zębów pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu. Dobór koloru można wykonać w gabinecie stomatologicznym lub w laboratorium protetycznym.

Pytanie: Ile czasu trwa wykonanie korony protetycznej?
Odpowiedź: Czas wykonania pracy protetycznej ustala się indywidualnie. Najczęściej cały zabieg przeprowadza się na 2-3 wizytach.

Pytanie: Czy zabieg wykonania korony i mostu jest bolesny
Odpowiedź: Wykonanie korony nie jest bolesne, ponieważ wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

Pytanie: Jaka jest różnica między korona a mostem protetycznym?
Odpowiedź: Korona to uzupełnienie odbudowujące pojedynczy ząb w wyniku jego złamania bądź znacznego uszkodzenia. Mostami natomiast można odbudować brakujące zęby, cementuje się je na zębach filarowych, które zostały odpowiednio wypreparowane.

Pytanie: Czy w trakcie wykonywania koron i mostów widoczne są oszlifowane zęby ?
Odpowiedź: Wszystkie zęby oszlifowane do czasu oddania właściwej korony są osłonięte przez korony tymczasowe. Zapewnia to komfort pacjentowi oraz zapobiega wrażliwości zębów po oszlifowaniu.

Pytanie: Jak należy dbać o most protetyczny lub koronę?
Odpowiedź: Uzębienie zaparzone w koronę lub most wymaga codziennej podstawowej higieny jamy ustnej. Zapobiega to powstawaniu chorób dziąseł i powstawaniu próchnicy wtórnej. Istotne znaczenie ma stosowanie nici dentystycznych, które oczyszczają przestrzenie niedostępne dla szczoteczki.

Wróć na górę